pl
plendefrrues

czytaj więcej

Łódź – nasze TOP 10 atrakcji w Łodzi

DOWNLOAD VVV

Atrakcje turystyczne Łodzi PL

Weekend in Łódź PL/EN

 

Łódź, Pałac Poznańskiego - Autor: Rafał Tomczyk, https://www.fb.me/4wymiar1

Przedstawiamy Wam naszą subiektywną listę TOP 10 atrakcji w Łodzi, które musicie zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Łodzi?

 

Nieważne czy jesteście z Łodzi, czy ze Szczecina. Bez względu na to czy podróżujecie z dziećmi czy nie. Z poniższej listy na pewno wybierzecie coś dla siebie.

10. Dworzec Łódź Fabryczna

Do Łodzi każdy ma blisko. Miasto znajduje się w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu głównych autostrad A1 i A2. Do tego już od 11 grudnia 2016 można do niego będzie dojechać na super nowoczesny dworzec, w samym centrum “nowo powstającego miasta”.

I ostatnimi dniami, właśnie z tego powodu, jest o nim strasznie głośno. Nic dziwnego. Mega dworzec, Łódź Fabryczna, bo o nim mowa, był w budowie od 5 lat. Jeszcze przed otwarciem okrzyknięty został najpiękniejszym dworcem w Polsce.

Ale dlaczego znalazł się na naszej liście?

– Bo to tutaj z dużym prawdopodobieństwem rozpoczniecie swoje zwiedzanie Łodzi.

– Bo znajduje się w centrum całkowicie przebudowywanego kwartału miasta nazywanego Nowym Centrum Łodzi. I z każdym dniem miejsce to będzie się zmieniać i rozwijać, więc zawsze będzie coś nowego do zobaczenia ;)

– Bo jest po prostu piękny! :)

Dworzec Łódź Fabryczna - Autor: https://www.fb.me/fabryczna.in

Dworzec Łódź Fabryczna - Autor: https://www.fb.me/fabryczna.in

9. Plac Wolności (i Nowosolna)

Plac Wolności w Łodzi, dawniej nazywany był Nowym Rynkiem. Można powiedzieć, że to tutaj zaczyna się Łódź. To tutaj niegdyś zaczęto wytyczać nową osadę sukienniczą, która dała początek szybkiemu rozwojowi miasta.

To tutaj również rozpoczyna się ulica Piotrkowska, chyba najbardziej znany deptak w Polsce (którego notabene nie ma w naszym zestawieniu ;-)).

Łódź, Plac Wolności - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Łódź, Plac Wolności - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Znajdziecie tutaj trzy ważne budynki: Muzeum Archeologiczne i EtnograficzneKościół Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe w Łodzi.

Sam plac ma kształt ośmiokąta, co czyni go niezwykle unikalnym. Niewiele jest takich placów na całym świecie.

Plac Wolności - Autor: Olejniczak Photography, https://www.fb.me/olejniczakphoto

Plac Wolności - Autor: Olejniczak Photography, https://www.fb.me/olejniczakphoto

Skoro mowa już o ośmiu… to wiecie, że w Łodzi znajduje się unikalne skrzyżowanie, na którym krzyżuje się aż 8 (!!!) dróg. Unikat, ale zarazem piekło dla okolicznych mieszkańców ;)

8. Stacja Radegast

Stacja Radegast to miejsce, o którym o dziwo, wielu łodzian nie wie. A szkoda, bo to bardzo ważny punkt na mapie Łodzi, ściśle powiązany z historią łódzkiego getta. Było to miejsce, z którego odjechały tysiące ludzi… do obozów zagłady, m.in. do Oświęcimia.

Dziś znajduje się tam pomnik i niewielkie muzeum.

Stacja Radegast - Autor: Michał Wochniak, http://bit.ly/2h4ZK0y

Stacja Radegast - Autor: Michał Wochniak, http://bit.ly/2h4ZK0y

Oby świat nasz nie widział więcej takich historii.

7. Park Ocalałych

Niedaleko Stacji Radegast znajduje się inne miejsce związane z horrorem łódzkiego getta.  Jest to Park Ocalałych i znajdujące się w nim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Park powstał całkiem niedawno (bo w 2004 roku) aby upamiętnić osoby zamknięte w łódzkim getcie. Ocaleni w dniu otwarcia zasadzili tutaj swoje drzewka, łącznie jest ich 450. Znajduje się tutaj również Kopiec Pamięci i Pomnik Polaków Ratujących Żydów z tablicami upamiętniającymi „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Łódź, Park Ocalałych - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Łódź, Park Ocalałych - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Przez cały teren przebiega najważniejsza rzeczka w Łodzi, rzeka Łódka.

6. Off Piotrkowska (i Piotrkowska 217)

Wbrew pozorom Off Piotrkowska (i Piotrkowska 217) to nie tylko miejsce dla hipsterów, więc nie zrażajcie się wchodząc przez bramę ;) Oba miejsca oferują ciekawe miejsca, gdzie można smacznie zjeść, napić się kawy, dobrego wina lub innych mocniejszych trunków.

Off Piotrkowska - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Off Piotrkowska - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Również oba miejsca mają podobną historię, znajdują się na pofabrycznych terenach. Odbywają się tutaj również food festiwale, eco targi i inne ciekawe wydarzenia. Idealne miejsce aby odpocząć pomiędzy zwiedzaniem kolejnych punktów na mapie Łodzi :)

5. Planetarium EC1

Planetarium EC1 Łódź znajduje się tuż obok Dworca Łódź Fabryczna, na terenie Nowego Centrum Łodzi. Jest to najnowocześniejsze planetarium w Polsce z kopułą o średnicy 18 m gdzie znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów.

Rozdzielczości 8K zapewni Wam niesamowite wrażenia, wiec spokojnie możecie kupować bilety na jeden z seansów.

Łódź, Planetarium EC1 - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Musimy dodać, że Planetarium EC1 jest na pierwszym miejscu rankingu 7 Cudów Polski National Geographic.

4. Las Łagiewnicki + łódzkie parki

Łódź jest bardzo zielonym miastem. Między innymi dzięki największemu kompleksowi leśnemu w granicach miasta w Europie, jakim jest Las Łagiewnicki. Dla nas jest to idealne miejsce do spędzania wolnych weekendów: zarówno rowerem, biegiem, jak również na spokojne spacery. Wielu łodzian znajduje tutaj ochłodę nad stawami w Arturówku, który znajduje się w prawie samym centrum Łagiewnik.

Las Łagiewnicki - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Warto wspomnieć tutaj również o łódzkich parkach, których jest ponad 30! O dziwo Łódź zawdzięcza wiele parków łódzkim fabrykantom, którzy zakładali je dla swoich pracowników. Z czystym sercem możemy polecić Wam każdy z nich, ale szczególnie polecamy park Źródliskapark Mickiewiczapark Piłsudskiego (tzw Park na Zdrowiu) oraz park Poniatowskiego.

Parki w Łodzi - Autor: Niesamowita Łódź, https://www.fb.me/NiesamowitaLodz/

3. Księży Młyn

Skoro już mówimy o łódzkich fabrykantach to zacznijmy nasze podium.

Na trzecim miejscu znalazł się Księży Młyn, czyli zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera. Tak na prawdę to nic innego jak miasto w mieście. Niegdyś znajdowały się tutaj fabryki, domy dla ich pracowników, przedszkole, szkoła, szpital… w obiegu była tutaj nawet własna waluta.

Księży Młyn - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Księży Młyn - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Kompleks przez lata zaniedbywany, od kilku lat wraca do łask. Wyremontowane fabryki i inne budynki przyciągają inwestorów i mieszkańców. Życie kwitnie tutaj w tygodniu i w weekendy.

Księży Młyn - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Księży Młyn - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Polecamy Wam również zobaczyć Pałac Edwarda Herbsta oraz Muzeum Kinematografii znajdujące się na terenie Księżego Młyna.

2. Murale w Łodzi

Niedawno pisaliśmy o muralach w Gdańsku. Więc jak nie moglibyśmy wspomnieć o muralach w Łodzi?!

Łódź podobnie jak Gdańsk stoi muralami. Z tą różnicą, że w Łodzi są one rozsiane dosłownie po całym mieście. Podobnie jak w Gdańsku, również tutaj co chwilę powstają nowe, kolejne wielkoformatowe projekty tworzone przez twórców z całego świata.

Łódzkie murale - Autor: Michał Wochniak, http://bit.ly/2h4ZK0y

Nic tylko głowy do góry i można godzinami podziwiać piękne dzieła zamiast szarych odrapanych murów :)

1. Manufaktura i Pałac Poznańskiego

No tak! No to teraz wpadliśmy! Uwielbiamy centra handlowe ;)

O nie, to nie tak. O Manufakturze zapewne słyszał każdy i każdy zapewne kojarzy ją z centrum handlowym. Dla nas to jednak zupełnie coś innego.

Manufaktura (wraz z przyległym przepięknym Pałacem Poznańskiego) jest niczym innym jak kompleksem fabrycznym Izraela Poznańskiego, kolejnego wielkiego łódzkiego fabrykanta. Podobnie jak Księży Młyn, przez lata niszczał zapomniany. Tysiące łodzian przejeżdżały tuż obok codziennie do pracy nie znając historii tego miejsca, a miejsce to jest unikatowe na skale światową.

Łódź, Manufaktura - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Łódź, Manufaktura - Autor: https://www.fb.me/lodzpl

Sam Pałac Poznańskiego zwany jest “łódzkim Luwrem”. Zbudowany w wielu stylach dziś pełni m.in. funkcję Muzeum Historii Miasta Łodzi, które koniecznie musicie odwiedzić.

Łódź, Pałac Poznańskiego - Autor: Rafał Tomczyk, https://www.fb.me/4wymiar1

Manufaktura dziś to miejsce gdzie znajdują się muzea (nie jedno!), kino, liczne (i smaczne) restauracje, hotel, ścianki wspinaczkowe, fitness, zimą lodowisko a latem plaża… Czyli nadal takie miasto w mieście :)

 

 

https://www.readyforboarding.pl/wskazowki-praktyczne/lodz-nasze-top-10-atrakcji-w-lodzi.html